U-S-A

Info

Nejvyšší vrcholy USA se nachází na Aljašce v Aljašském pohoří. Peidmont Mírně zvlněné území. Délka asi 1 000km. Výška 100-550m n.m. Úrodná zemědělská oblast, na severu pěstování ovoce,tabáku, na jihu zejména bavlny.Appalačské pohoří = Appalachian MountainsDélka 2 300km, šířka až 800km, maximální výška Mount Mitchel .. více v sekci Geografie

ESTA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba na: slovakia.usembassy

Počasí v USA

Click for New York, New York Forecast

Click for San Francisco, California Forecast

Města

Washington

Hlavní město USA, ležící na federativním území District of Columbia ve východní části USA na řece Potomac, 543 000 obyvatel (1996), v aglomeraci žije 7,2 mil. obyvatel (1996). Je to politické a administrativní centrum USA, sídlo prezidenta, Kongresu a dalších ústředních úřadů a institucí. Centrum leží v nížině podél řeky Potomac, předměstí přesahují do sousedních států Virginia a Maryland. Průmysl je málo rozvinut (nejvíce polygrafický a potravinářský), ekonomická základna města je založena na obsluze federálních úřadů a institucí. Významná dopravní křižovatka, dvě letiště, metro. Řada muzeí (historické, dějin přírody, techniky, kosmonautiky,muzeum holocaustu), národní galerie, divadla, opera. Několik universit (nejstarší je Georgetown, založená v roce 1789), vědeckovýzkumné ústavy.Byl založen r. 1790, od r. 1800 je hlavním městem USA, od r. 1871 má statut federálního distriktu. Centrum bylo vystaveno na plánovitém půdorysu pro potřeby ústředních amerických orgánů. Osu tvoří bulvár The Mall s Kapitolem ( byl budován od konce 18. stol.je zde sídlo Kongresu USA), řadou ministerstev a muzeí, památníky Washingtonovým ( 170m vysoký obelisk, 1848-84), Lincolnovým a Jeffersonovým, zdí padlých ve Vietnamu atd. Sídlem prezidenta USA je Bílý dům (18. -19. stol.). V předměstí Arlington stojí budova Pentagonu (sídlo ministerstva obrany) a národní vojenský hřbitov (mj. hrob J.F. Kennedyho).

New York = Nový York

Založen v roce 1626 Nizozemci jako NovýAmsterdam, po dobytí anglickými kolonisty v roce 1664 byl nazván New Yourk. V letech 1789-1790 sídlo vlády, v letech 1789-97 hlavní město státu New Yourk. 7,4 mil. obyvatel (96), aglomerace 16,3 mil. obyvatel (3. největší na světě).Městské čtvrtě: Manhattan, Queens, Brooklyn, Richmond, Bronx. Kromě pevniny zahrnuje i ostrovy Manhattan, Long Island (část), staten Island aj. Tvoří jádro největší sídelní aglomerace USA, která zasahuje do státu New Jersey a Connecticut a zahrnuje dalších 17 měst. Hospodářské, obchodní, dopravní a kulturní centrum USA a největší finanční centrum na světě (burza). Je zde sídlo OSN, centrály nejvýznamnějších světových průmyslových, obchodních a dopravních společností, bank a pojišťoven. Kromě těžkého průmyslu jsou zde zastoupena všechna odvětví, hlavně průmysl potravinářský, oděvní, textilní, obuvní, polygrafický, kosmetický.Významný přístav (obrat 47,3 mil. t,osmí největší v USA). Významná dopravní křižovatka, tři letiště (J.F.Kennedy Airport, Newark, La Guardie, dohromady 85 mil. cestujících ročně, 2. největší letecký uzel), systém expresních dálnic, mostů (Verrazano Narrows Bridge, Brooklyn Bridge), tunelů (Lincoln Tunnel), rozsáhlé metro.Jsou zde četná muzea (Geggenheimovo) a galerie, divadla, kulturní střediska (Lincoln a Rockefeller Center), zahrady, parky(Central Park). Několik univerzit (Columbijská) a jiné vysoké školy, knihovny, vědeckovýzkumné ústavy, Akademie věd. Mrakodrapy. Na ostrově Ellis Island se nachází Muzeum přistěhovalectví. Socha Svobody (výška 46m a podstavcem 93m, vztyčena roku 1886) na ostrově Liberty Island se součástí světového kulturního dědictví.Významný je cestovní ruch.

Los Angeles

Bylo zaleženo Španěly v roce 1781 jako El Pueblo de la Reyna, součást USA je od roku 1846. Rozvoj nastal roku 1849 (zlatá horečka) a zejm. od konce 19. století po objevení ložisek ropy a vybudování dopravní infrastruktury.3,55 mil. ob., aglomerace 15,5 mil. obyvatel. Druhá největší metropolitní oblast, nejvýznamnější průmyslové, finanční, obchodní a kulturní středisko západní části země. Průmysl strojírenský, letecký, zbrojní (rakety), petrochemický, elektrotechnický, automobilový, loďařský, chemický, potravinářský, filmový, farmaceutický aj. Sídlo finančních a pojišťovacích společenství, významná dopravní křižovatka, tři letiště (celkem 61 mil. odbavených cestujících), metro. Několik univerzit, dějiště letních olympijských her v letech 1932 a 1984. Častá zemětřesení, znečištění smogem.

Hollywood - Předměstí L.A.

Nejvýznamnější středisko am. filmového průmyslu. Sídlo hlavních filmových společností. První ateliéry a filmové laboratoře založeny v r. 1907. Ve čtvrti Beverly Hills rezidence am. filmových hvězd.

Oskar - Filmová cena, kterou uděluje am. Akademie filmového umění a vědy od r 1929. Jejím symbolem je soška vysoká 25centimetrů z pozlaceného bronzu. Od 60. let se uděluje v 23 kategoriích. V každé kategorii vybírají členové Akademie pět návrhů, z nichž porota určí vítěze. Hlasování je tajné. Ocenění se vyhlašují každoročně na přelomu března a dubna v L. A.ChicagoZaloženo v r. 1804 jako Fort Dearborn. Město od 1837, vyhořelo r. 1871. V roce 1886 mezinárodně významná tzv. chicagská stávka za osmihodinovou pracovní dobu. Ve 20. letech 20. století proslulé korupcí a gangsterstvím.2,7mi ob. , aglomerace 8,6 mil. obyvatel. Třetí největší metropolitní oblast USA, významné obchodní průmyslové, dopravní, finanční i kulturní středisko.Průmysl hutnický (ocelárny), petrochemický, strojírenský (dieslové motory, zem. stoje), potravinářský, elektrotechnický, dopravní zařízení. Jedna z nejvýznamnějších železničních, dálničních a leteckých křižovatek USA. Mezinárodní letiště O´Hare je v počtu odbavených cestujících (82 mil.) třetí největší na světě. Metro, systém městských expresních dálnic, přístav.Divadlo, muzeum, filharmonie, knihovny a galerie. Několik universit. Významné centrum (The Loop) s významnou moderní architekturou, mrakodrapy.

Philadelphia = Filadelfie

Založena v roce 1681 anglickými kvakery. Město hrálo ústřední roli v boji za am. nezávislost. 4.7.1776 zde byla vyhlášena Deklarace nezávislosti. 28.9.1787 schválena am. ústava. 1790-1800 hlavní město USA.Ve státě Pennsylvania, 1,5 mil. obyvatel, aglomerace 6 mil. ob.Významné průmyslové, kulturní a finanční centrum východní části USA. Průmysl petrochemický, elektrotechnický, textilní, polygrafický. Významný přístav (obrat 56,8 mil. t). Dopravní křižovatka, mezinárodní letiště. Burza (1790, nejstarší v USA). Muzea, divadla, galerie. Dvě univerzity, historické památky (Hala nezávislosti, Zvon svobody).

Detroit

Založen Francouzi v roce 1701. Ve státě Michiganu. Má 1 mil. obyv., aglomerace 5,3 mil. obyvatel. Významné průmyslové a dopravní středisko. "Hlavní město" automobilového průmyslu (centrály společnosti General Motors, Ford a Chrysler), výroba plechu, laku, technického skla. Dopravní křižovatka, významný přístav (spojen tunely s kanadským Windsorem), mezinárodní letiště (32 mil. cestujících ročně).

San Francisco

Město založeno v roce 1776 Španěly (Yerba Buena), od r. 1821 součást Mexika, od r. 1848 USA. Rozmach v období zlaté horečky 1849-51. Častá zemětřesení, v r. 1906 bylo téměř celé město zničeno. V r. 1945 zde bylo založeno OSN a přijata Charta OSN.Ve státě Kalifornia, 735 000 ob., aglomerace 6,6 mil. ob. (včetně Auclandu). Kulturní a finanční centrum tichomořského pobřeží USA. Průmysl strojírenský, loďařský, elektrotechnický, textilní, potravinářský, polygrafický, oděvní. Významná dopravní křižovatka, mezinárodní letiště (40. mil. cestujících, 10. místo na světě), metro. Námořní přístav, sídlo významných finančních institucí (banky, burza), několik univerzit, vědeckovýzkumné ústavy.

Salt Lake City

Své jméno dostalo tohle americké město podle velkého slaného jezera,ležícího pár mil od něj směrem na severozápad.První bílí usedlíci-karavana 143 mužů,tří žen a dvou dětí-se tu utábořili až v roce 1847.Do pustiny "uprostřed ničeho"je vyhnalo náboženské pronásledování-šlo totiž o členy tehdy nové církve Ježíše Krista svatých posledních dnů,známých jako mormoni.Sto padesát let od příchodu odvážných,pracovitých a pilných mormonů na planinu mezi nehostinnou poušť a vysoké hory je dnes Salt Lake City i světovou metropolí zimních sportů.V letošním únoru je právě Salt Lake City hostitelem XIX.(19)zimních olympijských her.Málokde ve světě jsou tak ideální lyžařské podmínky jako v nejbližším okolí Salt Lake City.Kvalitní sníh,jehož tu na zimu celkem napadne v průměru třináct metrů,se tu drží od listopadu až do dubna.Není divu,že nedaleké Park City,vzdálené sotva hodinku jízdy po kvalitní dálnici,je nejen oficiálním tréninkovým centrem lyžařského týmu USA,ale i dějištěm každoročního závodu Světového poháru ve sjezdovém lyžování.V těsné blízkosti olympijské vesnice pro 4000 sportovců,jinak campusu University of Utah,je nejen olympijský stadion ale i většina sportovišť.

Nově vybudovat bylo třeba jen závodní dráhu pro sánkaře a bobisty,halu pro hokeja rychlobruslařský ovál.Nové tratě pro sjezd a slalom byly citlivě zakomponovány do přírody.

Na technicky mimořádně náročné trati (start v nadmořské výšce 2835 metrů,cíl o 884 metrů níž) dovoluje rychlost až 145 kilometrů v hodině.Účastníkům i divákům olympijských her však Salt Lake City nenabízí jen perfektně připravená kolbiště,ale i nemálo turistických zajímavostí.Většina z nich je tak či onak spojena s historií mormonské církve.Nejznámější z nich je nejspíš sídlo jejího vedení a její celosvětový hlavní stan na East North Temple 50.Ze dvou vyhlídkových teras v jejím šestadvacátém patře-jde o nejvyšší budovu ve městě-má návštěvník jako na dlani nejen celé Salt Lake city,ale i přes sto kilometrů dlouhé jezero s vodou jen o málo slanější než Mrtvé moře a na opačné straně i pohoří Wasatch,na jehož západních svazích město leží.

Pro uměnímilovné návštěvníky Salt Lake City je nejspíš nejpřitažlivější koncertní síň na prostorném náměstí Temple Square,která prý má nejlepší akustiku na světě.

Tam totiž sídlí,zkouší a každou neděli v půl desáté ráno v živém rozhlasovém přenosu vystupuje proslavený chrámový pěvecký sbor,který má 250 členů.Zdarma jsou přístupné nejen jeho nedělní koncerty,ale i čtvrteční veřejná zkouška,která se koná od osmi večer.Volné vstupné je i na každodenní koncerty varhanní hudby.Obrovské varhany jsou známé na celém světě-mají totiž neuvěřitelných 11623 píšťal!

Seznámení s historií církve Ježíše Krista svatých posledních dnů od jejího zrodu ve dvacátých letech dvanáctého století až po současnost nabízí mormonské muzeum na North West Temple 45.Nedaleko něj je i obrovská knihovna,v níž si můžeme každý z návštěvníků zkusit vyhledat historii svého rodu.Jednou z hlavních zásad mormonské věrouky je totiž návrat věřícího ke kořenům předků.Knihovna postupně nashromáždila více než dva miliony filmových svitků,přes 700 000 mikrofiší a 278 000 knih dokumentujících genealogické údaje deseti milionů lidí více než stovky zemí celého světa ( i z ČR). Hospodářsky a politicky nejvýznamnější stát světa! USA vyrábí 20% světové produkce. Podíl na světové hospodářské produkci však pozvolna klesá především ve prospěch zemí východní a jihovýchodní Asie (Japonsko, Korejská republika). HDP 29 080 USF/obyv. (9. místo na světě) - na jeho tvorbě se podílí zemědělství 2%, průmysl 25%, služby 73%. Z ekonomicky aktivních obyvatel pracují v zemědělství 3% a v průmyslu 24%. Obdělává se 19% plochy, louky a pastviny pokrývají 24,5%, lesy 32,6% území. 

Kalifornie

Hlavní město – Sacramento

Počet obyvatel – 31 570 000

Rozloha – 411 047 km2

Přírodní zajímavosti – národní parky:

Yosemite, Sequoia, Údolí smrti, Joshua Tree, Redwood, jezero Tahoe

Přezdívka státu – Golden State – Zlatý Stát

Kalifornie má největší počet obyvatel ze všech států USA a její ekonomika je srovnatelná s nejsilnějšími zeměmi světa. Má největší koncentraci motorových vozidel, nejdelší dálniční síť a značně postižené ovzduší zejména v oblasti Los Angeles. Přitom ještě v 18. století byla prakticky nedotčena.

Roku 1542 byl španělský mořeplavec Juan Rodríguez Cabrillo prvním Evropanem, který připlul k pobřeží Kalifornie. První oficiální španělská expedice se konala až v roce 1769. V témže roce založil františkán Junípero Serra misii v Monterey na divokém pobřeží střední Kalifornie.V roce 1821 získalo Mexiko nezávislost na Španělsku a během dalších dvaceti let mexičtí usedlíci převzali ranče misionářů a vyhnali nebo zotročili původní obyvatelstvo. Tato oblast ale začala přitahovat i bílé osadníky. Po krátké válce Mexiko v roce 1848 Kalifornii přenechalo Spojeným státům. Následující rok nález zlata východně od Sacramenta odstartoval mohutný vpád osadníků.Kalifornie zůstala loajální vůči Unii i v době občanské války. Vlny imigrantů z východu přivedli do Centrálního údolí farmáře a zaznamenaly i rozvoj průmyslu urychlený v první polovině 20. století těžbou ropy. Hollywood, město poblíž Los Angeles, se stal hlavním městem filmu i televize celého světa. Obyvatelstvo Kalifornie, které se v období 1860-1960 každá dvě desetiletí zdvojnásobovalo, je etnicky velmi rozmanité. Hispánci tvoří více než jednu čtvrtinu populace a Asiaté 10%, černoši 7%. Více jak 90% obyvatel žije ve městech.

Dnes je Kalifornie nejen důležitým zemědělským státem s velkou produkcí vína, bavlny a citrusů, ale má stále ještě důležité zásoby ropy, vyspělý průmysl (letecký, loďařský, elektrotechnický, petrochemický, cementárenský a potravinářský), a vysoké příjmy z cestovního ruchu. Silicon Valley jižně od Sanfranciské zátoky se stalo světovým centrem mikroelektroniky. Zlom San Andreas protínající San Francisco a táhnoucí se severně od Los Angeles je příčinou častých zemětřesení. 

Arizona

Přezdívka státu: Grand Canyon State

Připojen k Unii: 1912, 6 poslanců v Kongresu

Hlavní město: Phoenix

Rozloha: 295 259 km2

Počet obyvatel: 4 040 000

Přírodní zajímavosti: národní parky Grand Canyon a Zkamenělý les, Painted Desert

Hlavní odvětví: elektronika, cestovní ruch, těžba mědi a dalších rud barevných kovůArizona je sice jeden z nejmladších států, ale zároveň z nejdéle obydlených. Původní obyvatelé - indiánské kultury Anasazi a Hohokam, žili v této suché, ale krásné krajině nejméně 2500 let. Po nich území nedlouho před příchodem Španělů osídlili Apači a Navajové. Oblast patřila Španělsku až do roku 1848, kdy byla postoupena Spojeným státům. Další území bylo připojeno roku 1853. Mnoho legend o Divokém západě má své kořeny právě v Arizoně. Například Tombstone nechvalně proslul přestřelkami u OK Corral.Během 70. let 20. století se počet obyvatel Arizony téměř zdvojnásobil přílivem imigrantů z ostatních států. Ti jsou přitahováni slunečným klimatem a pracovními příležitostmi v městech, jako je Phoenix a Tucson. Většina území je však obydlena jen řídce. Podíl Indiánů (asi 5,5%) je vyšší než ve většině ostatních států, hispánská komunita však dosahuje již 20%. Arizona je jedním ze tří států USA s největším zastoupením indiánského obyvatelstva. Na území státu Arizona žije 15 indiánských kmenů v 17 rezervacích. Nejhojněji jsou zastoupeni Navajové, kterých žije v Arizoně na 92 000. Mezi zbývající indiánské kmeny se řadí legendární Apačové a hojně studovaní Hopi. Méně známé jsou indiáni Havasupai, kteří žijí v dolní části Grand Canyonu, dále kmeny Hualapai, Yavapai, Papago a Pima. Nádherné scenerie Arizony s divokými skalami vyrůstajícími z polopouštních plošin a zejména kaňon řeky Colorado tvoří základ rostoucího turistického ruchu.

Vycestování do USA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba přes slovenské rozhraní na: slovakia.usembassy