U-S-A

Info

Nejvyšší vrcholy USA se nachází na Aljašce v Aljašském pohoří. Peidmont Mírně zvlněné území. Délka asi 1 000km. Výška 100-550m n.m. Úrodná zemědělská oblast, na severu pěstování ovoce,tabáku, na jihu zejména bavlny.Appalačské pohoří = Appalachian MountainsDélka 2 300km, šířka až 800km, maximální výška Mount Mitchel .. více v sekci Geografie

ESTA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba na: slovakia.usembassy

Počasí v USA

Click for New York, New York Forecast

Click for San Francisco, California Forecast

Voda

Okolí Mexického zálivu občasná tornáda a uragány. Průměrné teploty: New York v lednu - 0,8 st. C v červenci 23 st. C Miami - 19,5 st. C a 27,5 st. CSan Francisco- 9,5 st. C a 15 st. C USA se nachází mezi třemi oceány. Mezi Atlantským oceánem, Tichým oceánem a Severním ledovým oceánem.Největší část USA patří k úmoří Atlantského o.Nejvýznamnější řekou je Mississippi s velkými přítoky Missouri, Arkansas, Red River, Ohio. Severovýchodní je odvodňována přes Velká jezera řekou sv. Vavřince. Do Atlantského oceánu se dále vlévá Hudson, Potomac, Rio Grande. Největšími řekami v tichooceánském úmoří jsou Columbia a Colorado, na Aljašce Yukon. Na hranicích s Kanadou se nacházejí Velká jezera, na západě Velké Solné jezero.

Niagarské vodopády

Niagarské vodopády jsou jedním z „přirozených divů světa“. Anglicky se nazývají Niagara Falls a slovo niagara pochází ze slova onguiaahra, což znamená „hromový hluk“. Jedná se o dva vodopády na řece Niagara na hranicích USA a Kanady.

niagara

Niagara odvádí vodu z Erijského jezera, tvoří Niagarské vodopády a odtéká do jezera Ontaria, odkud se dostává do Atlantského oceánu.Vodopády jsou staré pouhých 12 000 let. Byly vytvořeny v době, kdy docházelo k tání ledovců, které tvořily ledovcová jezera. Jedno z nich ( jezero Erie ) se sbíhalo směrem k dalšímu ( jezero Ontario ). Jelikož proud vody byl velice silný, docházelo k vymílání měkkého podkladu, který byl řekou odnesen rychleji, než poklad z tvrdé skály a tak se vytvořil příkrý útes ( Niagarský sráz ).Goat Island ( Kozí ostrov ), rozděluje proud Niagary na dvě ramena, tvořící větší vodopád kanadský ( Horsehoe Falls, jehož výška je 48 m a šířka 900 m ) a americký ( American Falls, který je vysoký 51 m a široký 300 m ) byl pojmenován po Johnu Stedmanovi, kterému zde roku 1780 umrzla koza z jeho stáda. Tento ostrov má 170 stop. Jeho postavení mezi vodopády je velice výhodné, hlavně pro mnoho záchranných pokusů.Síla vody, která padá z Niagarských vodopádů, je tak velká, že postupně odnáší kameny na dně. Výsledkem je, že se vodopád pohybuje proti proudy řeky rychlostí přibližně jeden metr za rok.Velká část vody je dnes odváděna podzemními kanály a rourami k blízké vodní elektrárně, která využívá hromovou sílu vodopádů, aby vytvářela elektrickou sílu v celých státech.Niagarské vodopády jsou snadno dostupné, narozdíl od nejvyššího vodopádu světa Angel, neboť cesta k němu trvá lodí pět dní. Je zde možnost navštívit geologické muzeum, kde se dozvíte jak a kdy byly tyto vodopády vytvořeny. Možnost návštěvy poskytují i věže Minolta a Skylon. Minolta se nachází 325 stop nad kanadským vodopádem a Skylon 775 stop nad vodopádem. Bylo zde postaveno i rybářské molo, kde rybáři chytají pstruhy a lososy jako základy pro mnoho historek vyprávěných rybářskou latinou. Oblast Niagary je bohatá na parky. V centru města se nachází státní park a Hyde Park, který charakterizuje zahrada růží, soudní dvůr, tenisové kurty a vnitřní umělé kluziště. Aktivity a zařízení v dalších oblastech zahrnují golf, tenisová hřiště, plavecké bazény, basketbalová a fotbalová hřiště, pláže, místa pro pikniky, turistické cesty, místa pro náboženská setkání a v zimě běh na lyžích. V roce 1959 zde bylo otevřeno voskové muzeum a navštívit lze i motýlí skleník. Velkolepou událostí dne, je pro turisty noční osvětlení Niagarských vodopádů.

Během středních let 19. století zde převedl početné křižovatky přes roklinu provazolezec Blondin. Předvedl nekonečné senzace, kdy se zavázanýma očima nesl kamínka na vaření a připravoval omeletu. Největší senzací bylo, když Blondin nesl na svých zádech svého 148 kil vážícího manažera 19. 8. 1959.V roce 1952 zde byl natočen film Niagara s Marilyn Monroe.Až do roku 1886, kdy byla postavena Socha Svobody, byly symbolem Ameriky Niagarské vodopády, které ke své vznešené děsivé kráse přitahují každý rok 12 milionů turistů z celého světa.

Řeky

Mississippi

Největší řeka v Severní Americe. Délka 3 778km (včetně Missouri 6 212km.-3. nejdelší říční systém světa). Plocha povodí 3,3mil. km 2 (3. nej. na sv.), průměrný tok v ústí 18 000 m3/s. Pramení západně od Velkých jezer ve státě Minnesota , protéká plochou krajinou a Mississippskou nížinou, ústí do Mexického zálivu. Největší přítoky zprava: Des Moines, Missouri, Arkansas a Red River.

Chippewa, Wisconsin, Illinois a Ohio. Vzhledem k odlesnění značné části povodí časté povodně. Protipovodňové hráze (asi 400km), přehrady.

Hustá říční doprava. Horní tok propojen průplavy s Velkými jezery. Splavná od Minneapolisu ( 3 100km), pro námořní lodě do New Orleansu. Na řece leží Minneaolis, Saint Louis, Memphis, New Orleans.Missouri

Délka 4 370km, plocha povodí 1,4mil. km2, průměrný průtok v ústí 2 200m3/s. Spolu s Mississippi vytváří 3. největší povodí na světě. Pramení na východních svazích Skalnatých hor, na horním toku hluboký kaňon s řadou peřejí a vodopádů, na středním toku široká údolní niva.

Největší přítoky zprava: Yellowstone, Little Missouri, Kansas, Osage. Zleva: Milk, James. Na středním toku velké přehrady ( Fort Peck Garrison, Oahe, Big Bend, Randoll).Splavná od Fort Bentonu.Arkansas

V povodí Mississippi, délka 2 330km, plocha povodí 414 000km2, průměrný průtok v ústí 1 150 m3/s. Pramení ve Skalnatých horách v pohoří Front Range ve státě Colorado. Nejprve stéká jako prudká horská řeka do prérií Velkých planin a poté směřuje k jihovýchodu přes státy Colorado, Kansas, Oklahoma, Arkansas, kde ústí zprava do Mississippi.Na Arkansasu jsou čtyři velké vodní nádrže.Red River = Červená řekaDélka 2 080 km, plocha 242 000km2, průměrný průtok 880 m3/s. Pramení na hranicích státu New Mexiko a Texas, teče k jihovýchodu, ústí společnou deltou s Mississippi do Mexického zálivu (hlavní rameno Atchafalaya). Splavná přes 700km. Přehradní nádrž Texoma.

Ohio

Délka 1 569 km plocha povodí 526 000km2, průtok v ústí kolísá (620-48 000 m3/s). Vzniká soutokem řek Monogahela a Allegheny v Pittsburghu. Teče přes Appalačské plošiny, ústí zleva do Mississippi. Díky důmyslnému hydrotechnickému systému splavná v celé své délce. V povodí významný průmysl oblasti,průplavem spojena s Erie Lake. Řeka sv.Vavřince = Saint Lawrence RiverDélka 1 287 km (včetně zdrojnice Saint Luis a trasy přes Velká jezera asi 4 000km), plocha povodí 1,4 mil. km2, průměrný průtok 14 000 m3/s. Vlastní řeka vytéká z jezera Ontario, teče k severovýchodu a dlouhým ústím vytéká do zálivu sv. Vavřince a Atlantského oceánu. Na dolním toku přístavy Montreál, Québec. Významná dopravní tepna, součást vodního dopravního systému Saint Lawrence Seaway, který propojuje pobřeží Atlantského oceánu s Vodními jezery (přeprava obilí, železné rudy, uhlí)

Hudson

Délka 507km, plocha povodí 34 628 km2. Pramení v pohoří Adirondack Moountains, teče k jihu tektonickým údolím, ústí do Atlantského oceánu v New Yorku. Spojena průplavy s řekou Sv. Vavřince a s Velkými jezery. Splavná pro námořní lodě do Albany. Na horním toku hydroelektrárny.Grande = Rio Grande = Bravo del NorteDélka 3030 km, povodí 570 000km2. Pramení v Kolorádské plošině, teče k jihu a od města El Paso po ústí Mexického zálivu tvoří hranici USA s Mexikem. Občasně splavná -570km. Zleva přítok Rio Pecos.

Columbia

Jedna z největších řek SA. Téměř na celém toku má horský charakter. Pramennou oblastí je jezero Columbia v kanadských Skalnatých horách. Délka 1 954km, plocha povodí 671 000km2. Protéká přes velkou plošinu Columbia Plateau, kde tvoří údolí až 900m hluboké. Kaskáda údolních přehrad s elektrárnami a jezery, největší přehrada Grand Coulee. Její údolí proráží Kaskádové pohoří. Největší přítoky Snake, Yakima. Pro záoceánské lodě splavná do Portlandu.

Colorado

Převážně horská řeka na JZ USA, závěr dolního toku v Mexiku. Délka 2 334km, plocha povodí 676 000km2. Napájení dešťové,částečně sněhové. Pramení v jezeře Grand Lake. V Kolorádské plošině přijímá velké přítoky Green a St.Juan. V oblasti Canyonlandu vytváří řadu hlubokých kaňonů. Hladina je pohyblivá s tendencí k vysychání.

Yukon

Délka 3 185km, plocha povodí 848 000km2, průměrný průtok 6 500 m3/s. Pramení ve Skalnatých horách, teče k severozápadu kaňonovitým údolím přes Yukonskou plošinu a poté k západu nížinou napříč Aljaškou.Zamrzá na více než polovinu roku. Je splavná od města Whitehorse. Ústí do Beringova moře.

Velké solné jezero = Graet Salt Lake

Jezero ve státě Utah ve Velké pánvi. Maximální plocha 4 660 km2, max.hloubka 15m, výška hladiny 1 280 m.n.m. Slané, bezodtoké. Je zbytkem původního jezera Bonevillova (rozloha 110 000km2). Těžba soli. Napříč jezerem vede železnice. U jihovýchodního břehu leží Salt Lake City.

Velká jezera = Great Lakes

Soustava pěti sladkovodních jezer na pomezí Kanady a USA. Největší nahromadění sladké vody na Zemi. Tvoří je jezera: Hořejší, Michiganské, Huronské, Erijské a Ontario. Vzájemně propojeni řekami, průlivy a průplavy. Řekou sv. Vavřince spojena s Atlantským oceánem. Intenzivní lodní doprava, součást vnitrozemské vodní cesty od Atlantského oceánu do Mississippi a Mexického zálivu. Okolí Velkých jezer patří k nejprůmyslovějším oblastem Severní Ameriky, na březích se nacházejí rozsáhlé městské aglomerace (Chicago, Detroit, Canynlands, Capitol Reef, Grand Canyon, Zion,...)

Hořejší jezero = Lake Superior

Největší z Velkých jezer. 83 270 km2 (největší sladkovodní jezero světa), maximální hloubka 367m, výška hladiny 182m n.m. Do Hořejšího jezera vtéká více než 200 řek. Spojeno s Huronským jezerem řekou Saint Mary. V okolí těžba železných rud. Lodní doprava. Michiganské jezero = Lake Michigan58 020km2 (5. největší na světě), maximální hloubka 176m, výška hladiny 177m n.m. Na severovýchodě spojeno průlivem Mac Kinac s Huronským jezerem, na jihu průplavem s Mississippi.

Vycestování do USA

Chcete vycestovat do USA? Vyplňte tento formulář, který spolu s biometrickým pasem tvoří vstup do USA pro Čechy. LINK třeba přes slovenské rozhraní na: slovakia.usembassy